امروز : جمعه04 اسفند 1402 | 12شعبان 1445 | 23 فوریه 2024

این پژوهشها نشان داد که چگونه شیوه زندگی می‌تواند در توانایی بدن برای حفاظت از خود در برابر سرطان‌ها نقش داشته باشد.
پژوهشگران دانشگاه داندی با بررسی تومورهای سرطان پستان در زنان دریافتند، احتمال نجات زنانی که دارای ژن جهش‌یافته p۵۳ هستند بسیار کمتر است و ژنتیک می‌تواند دلیل شانس کمتر زنان فقیر در رهایی از سرطان پستان را روشن کند.
 شیوه زندگی فقیرانه می‌تواند باعث بروز یک جهش مهم ژنتیکی شود که توانایی بدن در سرکوب تومورهای سرطانی را کاهش می‌دهد.
گروهی از پژوهشگران دانشگاه داندی دریافتند شیوه زندگی زنان را می‌توان با سلامت ژن P۵۳ در سلولهای سرطانی آنها مرتبط دانست. ارتباط بین وضعیت اجتماعی - اقتصادی و نتایج ضعیف سرطان‌های مختلف پیشتر کشف شده بود. شیوه‌های ناسالم زندگی و تشخیص دیرتر بیماری عامل این تفاوت‌ها شناخته شده بود.
این پژوهشها نشان داد که چگونه شیوه زندگی می‌تواند در توانایی بدن برای حفاظت از خود در برابر سرطان‌ها نقش داشته باشد.
به گفته محققان به طور معمول ژن p۵۳ یک سرکوبگر تومور است که به سلول‌های سرطانی و یا پیش‌سرطانی فرمان می‌دهد پیش از رشد و نمو، خودکشی کنند. با این حال، زمانی که این ژن آسیب دیده یا جهش می‌یابد، این توانایی نیز کاهش یافته و یا از بین می‌رود و احتمال بروز سرطان بسیار افزایش می‌یابد.
این تحقیقات نشان می‌دهد که اگر به افراد فقیر کمک کنیم، احتمال دارد مشکلات کمتری با ژن P۵۳ خود داشته باشند و کمتر به سرطان پستان مبتلا شوند.
به گفته محققان، شیوه زندگی زنان می‌تواند ارتباط مستقیمی با ژن P۵۳ آنها داشته باشد. فقر و محرومیت به تنهایی موجب ابتلا به سرطان پستان نمی‌شود، اما وقتی ژن P۵۳ در نتیجه شیوه زندگی که به طور معمول با فقر مرتبط است، آسیب می‌بیند، بر پیش‌آگهی سرطان تاثیر می‌گذارد.
نتایج این تحقیقات در نشریه Cancer منتشر شده است.

 


0

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

نماد اعتماد الکترونیکی

Telegram 1